Inne szopki
Formalnie okres świętowania Bożego Narodzenia jest już za nami: zarówno ten przypisany do tradycji Kościoła (6 stycznia, Święto Trzech Króli), jak i zwyczajowy (2 lutego, Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej). Ze względów organizacyjnych nie zawsze przyjmuje się te daty graniczne. Tak jest np. w wypadku rozmaitych wystaw i ekspozycji.
Wystawa, o której dzisiaj napiszę, do takich właśnie należy.
Konkurs i wystawa
Ziemia Zawoi i okolice Babiej Góry zachwycają przede wszystkim bogactwem górskiej przyrody. Te okolice znane były i są również ze względu na rozmaite przejawy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Można tu wskazać np. zabawkarstwo w Stryszawie i haft w Makowie Podhalańskim.
Ożywienie i podtrzymanie tradycji szopkarskich na tym terenie wiąże się z konkursem urządzanym od 1995 do 2011 roku w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej przez proboszcza tejże parafii, ks. Bogusława Tracza. Ze względów organizacyjnych i dużego zainteresowania konkurs dzisiaj ma charakter powiatowy. W XXII edycji konkursu na „Babiogórską Szopkę Regionalną” w 2025 roku zgłoszono 17 szopek.
Szopki konkursowe można było obejrzeć przy okazji rozstrzygnięcia konkursu w Bibliotece w Budzowie. Natomiast te, które nagradzano w pierwszych latach konkursu, jeszcze o charakterze lokalnym, zostały pokazane na wystawie w Izbie Pamięci Świętego Jana Pawła II w Zawoi Wilcznej, w budynku „Księżówki” (obok Kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy). Można jer obejrzeć do końca lutego 2025 roku.
Babiogórska Szopka Betlejemska
Czyli tytułowa „inna szopka” nie ma bardzo długiej tradycji. Jedną z powszechnych tradycji bożonarodzeniowych jest chodzenie po kolędzie z różnymi przygotowanymi w tym celu szopkami, inna z kolei to szopka, którą umieszcza się w domach obok choinki. W okolicach babiogórskich ta szopka powinna być wykonana z materiałów tradycyjnych, nawiązujących do krajobrazu i miejscowej przyrody. Scena Bożego Narodzenia jest umieszczona w przestrzeni babiogórskiego krajobrazu. Twórcy nawiązują także do architektury drewnianej regionu i miejscowych tradycji. Szopki wykonane są z całkowicie naturalnych materiałów, takich jak np. drewno, papier, kora, nasiona, mech i suszone rośliny.
0 komentarzy