Blog
Na koniec roku
Od sierpnia pracowałam intensywnie nad przerysowaniem wzoru na serwetkę w postaci wygodnej do pracy i odpowiadającej dzisiejszym standardom. Chciałam to zrobić w specjalnie do tego przeznaczonym programie.
Scenariusze lekcji muzealnych
Napisałam scenariusze lekcji muzealnych przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Zajęcia te mogą odbywać się zarówno w postaci tradycyjnego wykładu i pogadanki (z wykorzystaniem publikacji i przygotowanych materiałów), jak również mieć charakter praktyczny i rekonstrukcyjny.
Opowieści o koronkach Elizabeth Kurelli
Elizabeth Kurella to niezwykła osoba, której udało się połączyć wiele zainteresowań I pasję twórczą. W ciągu wielu lat, jak sama o sobie kiedyś napisała, przeszła wyboistą drogę od kolekcjonera koronek, znajdującego i kupującego koronki podczas podróży po Europie, przez praktykantkę studiującej sposób wykonania koronek
Wciąż listopadowo
Maria Modes-Dudrewiczowa zaczyna wychodzić z niebytu, co wzbudza we mnie chęć pracy i dalszych poszukiwań. Jak w wielu wypadkach, niestety, jej historia utkana jest także z wielu przykrych wydarzeń.
Koronka z Alençon
Jedno ze spotkań, w których uczestniczyłam w ramach stypendium, dotyczy tradycji i przekazu umiejętności związanych z koronką igiełkową z Alençon (fr. Dentelle d’Alençon) w Normandii. To jedna z najbardziej znanych i tyradycyjnych technik, o której mówi się, że jest „koronką królowych” i „królową koronek”. 16 listopada 2010 r. została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Kurs Gelsomina
Od wielu lat miałam marzenie, żeby lepiej poznać niektóre szkoły i techniki koronczarskie – zupełnie lub mało znane w Polsce. Jedną z nich jest Cluny de Brioude.